poniedziałek, 19 lipca 2021

Hola! Madrid


 

    Jak to się stało, że jestem w Madrycie w wakacje i bez rodziny, i dodatkowo na dwa tygodnie. Otóż jestem na kursie metodycznym dla nauczycieli CLIL in Madrid - Content and Language Integrated Learning. Nie byłoby mnie tu, gdyby nie moja koleżanka Kamila Thomas - Dąbrzał, która napisała projekt i zaprosiła nauczycieli z naszej szkoły do wzięcia w nim udziału. W tym miejscu chciałabym jej za to podziękować :-) 

    Dziś jestem już po pierwszym dniu kursu i już wiem, że to była dobra decyzja. Grupa - której częścią będę przez kolejne dwa tygodnie - składa się z nauczycieli z Czech, Bułgarii, Słowenii, Włoch, Litwy oraz Polski ( pozdrawiam dziewczyny z SP 9 w Inowrocławiu, z którymi mam przyjemność poznawać CLIL i Madryt).

    Kilka słów o tym, czym jest CLIL - mocno upraszczając jest to uczenie się angielskiego tak jakby przy okazji. Lekcje tworzymy bazując na temacie wziętym z prawdziwego życia, nie na wymyślonym specjalnie tekście czy dialogu. Uczymy się języka tak jak uczyliśmy się polskiego - w naturalny sposób, doświadczając go przez praktykę, obcowanie z oryginalnym filmem, fragmentem książki, obrazem itp.


    Na dzisiejszych zajęciach nasza mentorka i ekspertka od CLIL Stephanie z Irlandii przedstawiła nam plan naszej pracy, zasady obowiązujące na zajęciach i przeprowadziła świetną (do wykorzystania w klasie z uczniami) zabawę integrującą grupę "A CLOCK". Na czym polegało zadanie! Każdy musiał naszkicować szybko tarczę zegara z zaznaczonymi godzinami i umówić się z innymi uczestnikami na spotkanie o danej godzinie. Świetnie nadawały się do tego pytania, np. Are you free at 5 o'clock? or Do you have time to meet me at 7 o'clock? Kiedy wszystkie godziny były już zajęte, prowadzący czytał pytanie do każdej godziny (wcześniej go nie znaliśmy) np. How long have you been teaching English? - Osoby które umówiły się na daną godzinę, musiały się odnaleźć i odpowiedzieć na zadane pytanie lub  porozmawiać na zadany temat.


    Druga część zajęć była również bardzo zajmującą - Eduardo z Hiszpanii opowiedział nam w skrócie o hiszpańskiej historii, literaturze, sztuce i świętach. Opowiadał tak ciekawie, że nie spostrzegliśmy, że minęła już cała godzina. 











    Jutro czeka nas pierwsze spotkanie w terenie i field learning, więc do zobaczenia przed Katedrą Santa Maria :-)



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz